اوبر و اوبریفیکیشن؛ کشورگشایی هوشمندانه!

منبع: bartarinha
 ۳۱۲ روز پیش - چهارشنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ۰۷:۴۳:۰۰ - گزارش محتوای نامناسب
در قرن حاضر تکنولوژیهای ارتباطی به حدی پیشرفت کردهاند که تمام زوایای زندگی بشر را تحتالشعاع قرار دادهاند. این تغییرات در کشور ما نیز در چند سال اخیر بیش از پیش احساس میشود.
هفته نامه تجارت فردا: در قرن حاضر تکنولوژیهای ارتباطی به حدی پیشرفت کردهاند که تمام زوایای زندگی بشر را تحتالشعاع قرار دادهاند. این تغییرات در کشور ما نیز در چند سال اخیر بیش از پیش احساس میشود. شاید تصور ابتداییترین حالت تجارت الکترونیک که فروش محصولات به صورت آنلاین است در چند سال پیش برای ایرانیان باورپذیر نبود اما امروز نهتنها فروش آنلاین محصولات در کشور ما رونق گرفته است بلکه در دیگر حوزهها نیز تکنولوژی رسوخ کرده و مدلهای کسب و کارهای سنتی را دگرگون کرده است.
یکی از حوزههایی که در چند سال اخیر بسیار شاهد دگرگونی بوده، حوزه حمل و نقل است. با رشد ضریب نفوذ تلفنهای هوشمند و اینترنت موبایل، پتانسیلهای متعددی در این حوزه شکل گرفت که اوبر با استفاده از این فرصت توانست طی هفت سال به یک کمپانی 50 میلیارددلاری تبدیل شود.
نکته جالب توجه این است که این شرکت از ابتدای راهاندازی تاکنون حتی صاحب یک خودرو نبوده و تنها بستری را برای مسافران و رانندگان فراهم آورده تا آنها بتوانند به راحتترین نحو با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و یکدیگر را بیابند. این شرکت به اندازهای موفق بوده است که عبارت اوبریفیکیشن به معنای استفاده از مدل کسب و کار اوبر و راهاندازی کسب و کار مشابه آن در جهان به امری متداول تبدیل شده است. اما اوبر چگونه شکل گرفت؟
 اوبر و اوبریفیکیشن؛کشورگشایی هوشمندانه!
اوبر چیست؟
اوبر یک شرکت آمریکایی چندملیتی است که مرکز آن در سانفرانسیسکو واقع شده است. اوبر در واقع یک شرکت شبکه حمل و نقل است که توسعه، بازاریابی و اداره اپلیکیشن موبایل اوبر را بر عهده دارد. این اپلیکیشن به مصرفکننده اجازه میدهد که درخواست سفر خود را در اپلیکیشن ثبت کند و از طرف دیگر اپلیکیشن این درخواست را به نزدیکترین راننده به کاربر میفرستد. نکته جالب در این بین این است که رانندگان اوبر همگی از خودروهای شخصی خود استفاده میکنند و راننده تاکسی نیستند.
اپلیکیشن اوبر علاوه بر کمک در پیدا کردن راننده و مسافر، هزینه سفر را نیز محاسبه کرده و چون پرداخت به صورت الکترونیکی با کارتهای اعتباری انجام میشود، پس از پرداخت هزینه از سوی مسافر به اوبر، سهم راننده را نیز به صورت اتوماتیک به حساب او واریز میکند. از زمان پیدایش اوبر، این شرکت با دولتها و شرکتهای تاکسیرانی مشکلات بسیاری داشته است. شرکتهای تاکسیرانی و برخی دولتها معتقد هستند که چون رانندگان اوبر دارای مجوز رانندگی با تاکسی نیستند سفر با آنها میتواند خطرناک باشد و خلاف قانون است.
سرمایهگذاری
در سال 2009 تراویس کالانیاک و گرت کمپ شرکت اوبر را با نام اولیه «اوبرکب» تاسیس کردند. ایده اولیه آنها این بود که یک فرد بتواند در هر نقطهای که ایستاده است با انتخاب یک گزینه در تلفن هوشمند خود نزدیکترین راننده به خود را پیدا کند. اوبر در همان سال پیدایش خود توانست 200 هزار دلار سرمایه اولیه جذب کند و در سال 2010 نیز 25 /1 میلیون دلار سرمایه جذب کرد. در انتهای سال 2010 اوبر 5 /44 میلیون دلار سرمایه جذب کرده بود و نام خود را نیز از اوبرکب به اوبر تغییر داد. نام اوبر در زبان محاورهای آلمانی به معنی عالی و خوب است.
در سال 2013 گوگلونچرز نیز 258 میلیون دلار روی اوبر سرمایهگذاری کرد.
مدل کسبوکارهایی که اوبر به وجود آورده بود، به اندازهای چشمگیر بود که حتی بایدو (بزرگترین موتور جستوجوی چین) نیز در دسامبر 2014 بر روی اوبر سرمایهگذاری کرد که مبلغ آن مشخص نشد. نکته جالب در این سرمایهگذاری این بود که اوبر باید از نقشه و موتور جستوجوی بایدو در اپلیکیشن خود استفاده میکرد. با این کار بایدو میتوانست استفادهکنندگان از سرویس خود را بیشتر کند. شرکت تویوتا نیز در سال 2016 مبلغ نامشخصی را روی اوبر سرمایهگذاری کرد تا بتواند خودروهای خود را به صورت لیزینگ به رانندگان اوبر به فروش برساند.
مخالفان
اوبر با وجود رشد روزافزون خود در جهان مخالفان بسیاری نیز پیدا کرده است که در صدر این مخالفان همواره دولتها و شرکتهای تاکسیرانی و رانندگان تاکسی قرار دارند. این گروهها اعتقاد دارند که رقابت بین تاکسیها و اوبر ناعادلانه است چرا که اوبر مالیات یا هزینه مجوز نمیپردازد و به علاوه به دلیل آموزش ندیدن رانندهها، نداشتن بیمه و مجوز باعث به خطر افتادن سلامت مسافران میشود.
در سال 2014 اوبر در برلین توسط دولت آلمان ممنوع شد با این حال این شرکت در دیگر شهرهای آلمان به فعالیت خود ادامه داد. در همان سال اوبر در اسپانیا و دو شهر در هند ممنوع شد. در سال 2015 مدیران اوبر در فرانسه دستگیر شدند. در اواسط سال 2015 اعتراضات گستردهای در آلمان، هند، اسپانیا، کلمبیا، فرانسه، ایتالیا، دانمارک، کانادا، چین و انگلیس شکل گرفت. اوبر همچنان درگیر رسیدگی به مشکلات خود با دولتهاست همچنان که هنوز در استرالیا، برزیل و آمریکا با مشکلاتی مواجه است.
نکته قابل توجه در این بین ناتوانی دولتها در مقابله با اوبر است. به دلیل فعالیت اوبر در فضای مجازی و ناتوانی دولتها در مقابله با این شرکت در این فضا، بهترین راه مقابله با این شرکت از طریق شهرداریها بوده است. به علاوه اوبر در برخی موارد سیاستهای تهاجمی را در برخی شرایط از خود نشان داده است. یکی از این موارد استخدام کارآگاه برای پیدا کردن نقاط ضعف روزنامهنگارانی بوده است که از اوبر در رسانه بد گفته بودهاند یا با آن مخالفت کرده بودند.
 
اوبر و اوبریفیکیشن؛کشورگشایی هوشمندانه!  
نوآوری و توسعه
در حین توسعه اپلیکیشن اوبر، این شرکت، اتاق فکری طراحی کرد که در آن دانشمندان هستهای، علوم اعصاب محاسباتی و متخصصانی را که بتوانند تقاضا برای خودروهای شخصی را پیشبینی کنند و بیشترین حوزه تقاضا را شناسایی کنند دور خود جمع کرد. اوبر طی این چند سال در حوزههای بسیاری وارد شده است.
در سال 2012 با اوبر گاراژ سعی در جذب رانندگان تاکسی کرد تا بتواند با آنها نیز همکاری کند. در همان سال اوبر اکس را راه انداخت تا کسانی که خودرو مدل بالا ندارند و مدل خودروهای آنها قدیمی است نیز بتوانند مشتریهای خود را پیدا کنند. در سال 2013 اوبر برای اولین بار امکان حمل و نقل بدون خودرو بلکه با چرخبال را فراهم آورد که هزینه آن برای انتقال از نیویورک به همپتونز، سه هزار دلار بود.
در سال 2014 اوبر با راهاندازی سرویس اوبرپول امکان کارپولینگ را برای کاربران خود فراهم کرد. کارپولینگ زمانی اتفاق میافتد که چند نفر از یک مبدأ به یک مقصد بینشهری میخواهند بروند و همگی از یک خودرو استفاده میکنند.
اوبر فرش نیز در همین سال در شهر سانتامونیکا راهاندازی شد که مختص دلیوری غذا بود. در سال 2015 مدیرعامل اوبر تراویس کالانیاک، خواسته خود را مبنی بر ورود خودروهای بدون سرنشین اعلام کرد. در سال 2015 اوبر با همکاری دانشگاه کارنگی ملون، محققان این حوزه را در مرکز تکنولوژیهای پیشرفته اوبر در پیتسبورگ گرد آورد تا بر روی این تکنولوژی کار شود. اوبر بهزودی به صورت محدود در اواخر سال میلادی جاری از این تکنولوژی رونمایی خواهد کرد. در سال 2016 اوبر شروع به نقشهبرداری از خیابانهای انگلیس کرد تا بتواند بهترین نقاط سوار و پیاده کردن مسافران را شناسایی کند.
سیستم قیمتگذاری
سیستم قیمتگذاری مسیر طیشده همانند تاکسیمتر تاکسیها عمل میکند اما برخلاف تاکسیها پیدا کردن مسافر و محاسبه هزینه به صورت اختصاصی به وسیله اوبر انجام میشود و نه از طریق تاکسی یا راننده آن. در برخی شهرها اگر سرعت خودرو بیش از 18 کیلومتر بر ساعت باشد محاسبه هزینه تنها تابعی از مسیر طیشده است اما اگر سرعت کمتر از 18 کیلومتر بر ساعت باشد محاسبه هزینه بر اساس زمان نقل و انتقال مسافر خواهد بود.
در انتهای مسیر نیز هزینه سفر به طور کامل از کارت اعتباری مسافر کم میشود. در سال 2016 اوبر حتی به رانندگان این اجازه را داد که رانندگان علامتی در خودرو خود نصب کنند که اجازه دریافت انعام را نیز به آنها میدهد.
در سال 2015 اوبر دریافت هزینه به وسیله پول نقد را نیز در شهر حیدرآباد هند شروع کرد. در همان سال اوبر با قراردادی با ایرتل، اپراتور هندی توانست سیستم پرداخت را با کیف پول مجازی ایرتل امکانپذیر کند. کاربرانی که از این سرویس استفاده میکنند میتوانند از دیتای شبکه نسل چهارم ایرتل نیز به صورت مجانی بهرهمند شوند.
اوبر از الگوریتم اتوماتیکی در زمان افزایش تقاضا استفاده میکند که به طور خودکار اگر در ناحیه تقاضا برای تاکسی زیاد شود متناسب با آن قیمتها نیز شروع به رشد میکند. با این سیستم رانندهها نیز ترغیب میشوند در زمان شلوغی به مکانهای شلوغ رفته و مسافران را سوار کنند. با این روش به اندازه کافی خودرو در زمان پرتردد خواهد بود تا مسافران را سوار کنند.
این روش در عین حال که خودرو بیشتری در زمان شلوغی فراهم میکند میزان تقاضا را نیز در این محلها با افزایش قیمت کاهش میدهد. کاربرانی که در این زمانها و مکانهای مشخص تاکسی سفارش میدهند از افزایش قیمت باخبر میشوند تا با آگاهی از این افزایش قیمت تاکسی سفارش دهند. اوبر در سال 2013 قصد ثبت این الگوریتم را داشت اما دولت آمریکا به دلیل بدیهی بودن این الگوریتم ثبت آن را رد کرد.
اوبر و اوبریفیکیشن؛کشورگشایی هوشمندانه!  
این الگوریتم اغلب با ناراحتی مسافران مواجه شده است و حتی در زمانهای تعطیلات، هوای بد و حتی بلایای طبیعی با انتقاد مردم مواجه شده است. در شب عید 2011 قیمتها در اوبر با هفت برابر افزایش مواجه شد که عصبانیت شدید کاربران را به دنبال داشت.
در زمان گروگانگیری سال 2014 سیدنی نیز اوبر این سیستم را پیادهسازی کرد که باعث افزایش قیمت تا چهار برابر شد و اعتراضات گستردهای را به وجود آورد. البته اوبر در ابتدا از این کار دفاع کرد اما پس از آن عذرخواهی کرد و هزینههای اضافی دریافتشده را به حساب کاربران برگرداند. البته اوبر بارها و بارها در مورد این الگوریتم توضیح داده است و از سیستم سنتی قیمت ثابت تاکسیها نیز انتقاد کرده است.
حتی اوبر اعلام کرده است که بدون این الگوریتم نمیتوانسته است برند خود را تثبیت کند و این تضمینی است که همیشه با فشردن یک دکمه سریع بتوانید تاکسی پیدا کنید. حتی این الگوریتم در یک مورد پژوهشی نیز مورد آزمایش قرار گرفت. در یک کنسرت بسیار شلوغ زمانی که افراد از این کنسرت بیرون آمده بودند و میخواستند با اوبر تاکسی بگیرند، اوبر الگوریتم خود را فعال کرد و این الگوریتم کارایی خود را به اثبات رساند. در حین بیرون آمدن مردم میزان باز کردن اپلیکیشن اوبر تا چهار برابر رسید که با این الگوریتم و افزایش قیمت، میزان تقاضا تنها کمی افزایش یافت.
در واقع افزایش قیمت به عنوان یک عامل بازدارنده میزان عرضه و تقاضا را متعادل کرد و در انتها هم اپلیکیشن بر اساس محاسبات تقریبی خود تمام سفرها را به موقع انجام داد. این الگوریتم به قدری بر عرضه و تقاضا تاثیر داشته است که این دو مولفه را دقیقاً همتراز با یکدیگر نگه میدارد. با این روش زمان توقف برای تاکسی زیر پنج دقیقه باقی میماند. این سیستم بازده اقتصادی را به دو روش بهبود میبخشد:
1- افزایش قیمت باعث جذب رانندههای بیشتر در زمان شلوغی میشود. زمانی که تعداد رانندگان به اندازه تقاضا نیست، با افزایش قیمت تنها آنهایی که واقعاً نیاز به استفاده از این خدمات دارند از آن استفاده خواهند کرد.
2- سیستم افزایش قیمت امری است که در بسیاری از هتلها و هواپیماییها رخ میدهد اما این افزایش قیمتها شفاف نیستند ولی در اوبر این افزایش قیمت با الگوریتم مشخص و شفاف انجام میشود.
 اوبر و اوبریفیکیشن؛کشورگشایی هوشمندانه!
سیستم امتیازدهی
سیستم امتیازدهی در اپلیکیشن اوبر به مسافران و رانندگان این امکان را میدهد که به یکدیگر امتیاز دهند. این سیستم یکی از ستونهای اصلی اینگونه اپلیکیشنهاست زیرا در واقع کنترل کیفیت را انجام میدهد.
به این ترتیب اگر رانندهای رفتار نامناسب داشته باشد یا خودرو او نامرتب و کثیف باشد امتیاز کمتر میگیرد. زمانی که فردی با اوبر تاکسی میگیرد نزدیکترین فرد با بیشترین امتیاز برای فرد فرستاده میشود لذا رانندگان به شدت به دنبال گرفتن امتیاز بیشتر هستند زیرا مسافران بیشتری را میتوانند در آینده سوار کنند.
همین موضوع در مورد مسافران نیز مصداق دارد. مسافرانی که رفتار درستی با رانندگان نداشته باشند امتیاز کمی از رانندگان دریافت میکنند و این افراد مجبور به استفاده از رانندگان با امتیاز کمتر خواهند شد. به این ترتیب حتی میتوان گفت که اوبر در فرهنگسازی بین مسافران و رانندگان نیز موثر است؛ امری که شاید با حضور پررنگتر اسنپ و TAP30 میتواند نمایانتر شود.
مزایا
اوبر به کاربران خود قدرت انتخاب بین تاکسیها و دیگر وسایل حمل و نقل را میدهد و به رانندهها امکان داشتن شغل مستقل و آزاد میدهد. کاربران میتوانند به وسیله اپلیکیشن اوبر خودرویی را که میخواهند سوار آن شوند لحظه به لحظه مشاهده کنند. این ویژگی به مسافران این امکان را میدهد که تقریب دقیقی از زمان رسیدن خودرو داشته باشند. به علاوه هنگام پرداخت پول هزینه با کارت اعتباری پرداخت میشود و رسید تراکنش نیز به ایمیل فرد فرستاده میشود.
مسافر نیاز ندارد که برای گرفتن تاکسی به خیابان بیاید و دست خود را تکان دهد، بلکه تنها با فشردن چند دکمه میتواند تاکسی را فرابخواند. به علاوه اوبر تاکسی گرفتن را در محلههایی که هنوز آنقدر توسعه نیافتهاند سادهتر میکند. به دلیل اینکه تاکسیهای اوبر نمیتوانند مسافرانی را که دست تکان میدهند سوار کنند میزان سرگردانی آنها در شهر کمتر میشود و بسیار پربازدهتر میتوانند از سوخت خودرو خود استفاده کنند و استهلاک خودرو آنها کمتر میشود.
به علاوه این ویژگی به پاکیزگی هوا نیز کمک میکند زیرا خودروها بدون هدف حرکت نخواهند کرد. یک موردپژوهی نیز نشان داده است که خودروهای اوبر نسبت به تاکسیها بهتر از ظرفیت خود استفاده میکنند. بدین معنا که ساعت کار و میزان مسافت طیشده آنها بیشتر از تاکسیهاست و بیشتر وقت آنها با مسافران میگذرد.
 اوبر و اوبریفیکیشن؛کشورگشایی هوشمندانه! رقبای اوبر
اوبر رقیبهای بسیاری در سرتاسر جهان دارد. استارتآپهایی مانند Lyft، Via، DivvyRide، Ols Cabs، Didi Kuaidi، Haxi و Juno از نمونه رقبای اوبر هستند. اوبر برای رقابت با آنها در سال 2014 اوبرگو و اوبرایکس را معرفی کرد که با این طرحها تاکسیها و خودروهای مدل پایینتر را نیز به مجموعه خود اضافه کرد.
اوبر یک شبکه نوین حملونقل است که فعالیت رسمی خود را از سال 2009 در سانفرانسیسکو شروع کرده و در حال حاضر در 66 کشور و 507 شهر دنیا مسافران را در خیابانها جابهجا میکند. اپلیکیشن اندروید، iOS و ویندوزفون اوبر، مسافران و رانندگان را بهکمک امکانات موقعیتیاب گوشی به یکدیگر وصل میکند و هر دو طرف میتوانند از مکان یکدیگر باخبر شوند. پرداخت در اوبر بهکمک کارت اعتباری انجام میشود که سهم اوبر از این پرداخت، 5 تا 20 درصد است.
سرویسهای متنوع اوبر در سطوح مختلفی خدمترسانی میکنند؛ UberX ارزانترین تاکسی اوبر است که از خودروهای معمولی مثل تویوتا پریوس استفاده میکند. Uber Black سرویس اصلی شرکت به شمار میرود که کمی گرانتر است اما خودروهای شیکتری را در اختیار مسافران قرار میدهد که رانندگان حرفهایتری هم آنها را میرانند. Uber SUV سرویس ویژه اوبر با خودروهای بزرگ است و در نهایت، Uber LUX در صدر خدمات اوبر قرار میگیرد که سواری در آن با ماشینهایی لوکس همچون پورشه پانامرا و بیامو انجام میشود.
Easy Taxi
 
ایزیتاکسی یک اپلیکیشن موبایل برای سفارش تاکسی است که ایده اولیه آن در استارتآپ ویکند ریودوژانیرو (برزیل) در سال 2011 مطرح شده بود. ایزیتاکسی فعالیت خود را از سال 2012 شروع کرد و در حال حاضر دانلودشدهترین اپلیکیشن تاکسی در سراسر جهان است که دامنه خدمات خود را در 30 کشور و بیش از 420 شهر دنیا گسترده است. این شرکت در دسامبر سال 2014 گزارش کرد که توانسته 17 میلیون کاربر و بیش از 400 هزار راننده را از طریق شبکه ایزیتاکسی به یکدیگر مرتبط کند.
اوبر و اوبریفیکیشن؛کشورگشایی هوشمندانه! 
 Lyft
لیفت هم یکی دیگر از شبکههای حملونقل برای ارتباط آسان میان مسافر و راننده است که آن را دو جوان سانفرانسیسکویی در سال 2012 پایهگذاری کردند. لیفت که خیلیها آن را با نماد ویژهاش یعنی سبیل صورتی میشناسند، در 65 شهر ایالات متحده آمریکا فعال است. خدمات لیفت شامل سه دسته است: یکی سرویس عادی و اصلی که در آن کاربر میتواند بهتنهایی یا به همراه حداکثر سه نفر از دوستان خود از یک راننده شخصی برای سفر برخوردار شود.
سرویس بعدی لیفت پلاس است که امکان سواری همزمان شش نفر را فراهم کرده تا فضای بیشتری در اختیار آن دسته از کاربرانی باشد که میخواهند با هم سفر کنند. سرویس دیگر لیفت لاین نام دارد که در آن کاربر میتواند سفر خود را با کاربر دیگری در همان مسیر بپیماید. لیفت لاین سفر بسیار ارزانی به کاربران وعده میدهد و در حال حاضر در سه شهر نیویورک، لسآنجلس و سانفرانسیسکو فعال است.
اوبر و اوبریفیکیشن؛کشورگشایی هوشمندانه! 
 Zip Car
زیپ کار یک شرکت کرایه خودرو است که در آن کاربران میتوانند پس از عضویت، بهکمک تلفن یا با استفاده از اپلیکیشن اندروید و iOS ماشینی را رزرو کنند و بهصورت ساعتی آن را در اختیار بگیرند.
این شرکت فعالیت خود را از سال 2000 و از شهر کمبریج در ایالت بوستون آمریکا شروع کرده و در حال حاضر بیش از 900 هزار عضو و 10 هزار خودرو دارد که در کشورهای آمریکا، کانادا، انگلیس، اسپانیا، فرانسه و اتریش به کاربران سرویس میدهند. اعضای زیپکار کارتی در اختیار دارند که در حکم کلید ماشین است و پس از یافتن ماشینی که در نزدیکترین پارکینگ قرار دارد میتوانند بهکمک این کارت قفل در ماشین را باز و از آن استفاده کنند.
کاربران زیپکار باید برای اولین نصب برنامه، عضویت سالانه و هر بار رزرو ماشین هزینهای بپردازند که البته مخارج سوخت، پارکینگ، بیمه و تعمیرات نیز در آنها در نظر گرفته شده است.
اوبر و اوبریفیکیشن؛کشورگشایی هوشمندانه! Car2Go
 
کارتوگو سرویسی برای اشتراک خودرو، وابسته به شرکت Daimler AG، است که در سال 2008 در آلمان پایهگذاری شد و در ماه می 2015 به بزرگترین شرکت کرایه خودرو با بیش از یک میلیون عضو تبدیل شد. در این سرویس هم کاربران میتوانند بهکمک اپلیکیشن موبایل، خودرویی برای یک سفر درونشهری در نزدیکی خود پیدا و اجاره کنند و پس از اتمام سفر آن را در مقصد پارک کنند تا کاربری دیگر از آن استفاده کند. ویژگی مهم کارتوگو این است که خودروهای آن ماشینهای دو سرنشین «اسمارت فورتو» ساخت شرکت Daimler AG هستند که در دو مدل با سوخت فسیلی و برقی در خدمت کاربران است.
اوبر و اوبریفیکیشن؛کشورگشایی هوشمندانه! (اسلاید شو)

برچسب ها

نظرات

پربازدیدترین خبر های تلگرام

پر بازدیدترین ها

خبر های مرتبط

Web Analytics