سازمان ملل از فرار 65 هزار مسلمان روهینگیا به بنگلادش خبر داد

منبع: yjc
 ۲۸۳ روز پیش - دوشنبه, ۲۰ دی ۱۳۹۵ ۲۱:۱۵:۰۰ - گزارش محتوای نامناسب
بنابر اعلام سازمان ملل از زمان آغاز دور تازه سرکوب مسلمانان روهینگیا تاکنون دستکم 65 هزار نفر از این کشور به بنگلادش گریخته اند.
به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پرس تی وی؛ سازمان ملل می گوید از زمان آغاز دور تازه سرکوب مسلمانان روهینگیا در ایالت راخین در شمال غرب میانمار، تاکنون دستکم 65 هزار نفر برای فرار از آزار و اذیت نیروهای امنیتی این کشور به بنگلادش گریخته اند.
دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل روز دوشنبه در جلسه هفتگی خود اعلام کرد تنها در یک هفته گذشته 22 هزار مسلمان روهینگیا به بنگلادش، در همسایگی این کشور، فرار کرده اند.
سازمان ملل در این گزارش تصریح کرد «در یک هفتۀ گذشته، 22 هزار نفر از مرز ایالت راخین عبور کرده اند. برآورد می شود تا 5 ژانویه، 65 هزار نفر در اردوگاه ها و پناهگاه های موقت» در جنوب بنگلادش ثبت نام کرده باشند.
آمارهای اخیر نشان می دهد شمار مسلمانان روهینگیا که از سرکوب نیروهای دولتی میانمار فرار کرده اند، شدیداً افزایش یافته است.
میانمار مانع دسترسی خبرنگاران خارجی و محققان مستقل به مسلمانان روهینگیا شده و مدعی است بدرفتاری و خشونتی علیه آن ها صورت نگرفته است.
در همین حال یانگی لی، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور میانمار، وارد این کشور شده است تا درباره سرکوب مرگبار مسلمانان روهینگیا در این کشور تحقیق کند.
وی یکشنبه شب وارد میانمار شد تا از ایالت راخین، جایی که مسلمانان روهینگیا مورد آزار و اذیت، تجاوز و حمله قرار می گیرند، بازدید کند.
ایالت راخین، واقع در شمال میانمار، از ماه اکتبر سال گذشته تحت کنترل نظامیان دولتی بوده است. بیشتر مسلمانان روهینگیایی ساکن این ایالت اند. حضور نظامیان باعث شده است ده ها هزار نفر از این اقلیت به مناطق مجاور، از جمله ایالت کاچین یا مرز بنگلادش، پناه ببرند.
سرکوب نظامی در راخین پس از حمله ای مرگبار به پاسگاهی در این ایالت آغاز شد. دولت میانمار مدعی است مسلمانان روهینگیا این حمله را انجام دادند.
در همین حال، یانگی لی سرکوب نظامی مسلمانان را به شدت محکوم کرد و آن را «غیرقابل قبول» خواند و بر لزوم بررسی گزارش های قتل، تجاوز و شکنجه اقلیت مسلمان توسط نظامیان تأکید کرد. 
لی روز جمعه نیز طی بیانیه ای عنوان کرد: وقایع چند ماه اخیر نشان داده است که جامعه بین المللی باید نسبت به نظارت بر وضعیت حقوق بشر در میانمار هوشیار باشد.
دولت میانمار از اعطای حق کامل شهروندی به مسلمانان که بیش از 1.3 میلیون نفر از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، خودداری می کند. مسلمانان روهینگیایی از سال 1982 و در پی تصویب قانونی جدید از حق تابعیت میانمار محروم هستند.
در سال های اخیر، شمار زیادی از مسلمانان روهینگیا به علت حملات بودائیان افراطی به ویژه در استان راخین کشته و یا آواره شده اند.
انتهای پیام/

برچسب ها

نظرات

پربازدیدترین خبر های تلگرام

پر بازدیدترین ها

خبر های مرتبط

Web Analytics