نگاهی به جزیره کیش نگین «خلیج فارس»

منبع: bartarinha
 ۳۸۴ روز پیش - چهارشنبه, ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ ۰۸:۳۳:۰۰ - گزارش محتوای نامناسب
کیش مهمترین جزیره گردشگری و تجاری ایران است که سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج ایران را به خود جذب میکند. در دوره هخامنشیها کیش به مرکز صید مروارید در منطقه بینالنهرین و حتی هندوستان تبدیل شد. وجود مروارید موجب شد که این جزیره باستانی در عهد هخامنشیها میزبان کشتیهای تجاری و بازرگانان شود. یونانیها در وصف کیش بیش از دیگر سیاحان نوشته اند...
 وب سایت همشهری شش و هفت - محمد باریکانی: کیش مهمترین جزیره گردشگری و تجاری ایران است که سالانه گردشگران بسیاری از داخل و خارج ایران را به خود جذب میکند. در دوره هخامنشیها کیش به مرکز صید مروارید در منطقه بینالنهرین و حتی هندوستان تبدیل شد.
وجود مروارید موجب شد که این جزیره باستانی در عهد هخامنشیها میزبان کشتیهای تجاری و بازرگانان شود.  یونانیها در وصف کیش بیش از دیگر سیاحان نوشته اند. یکی از آنها نیارخوس دریاسالار یونانی بود که در سال 325 قبل از میلاد مسیح به فرمان اسکندر مقدونی مامور به سفرهای اکتشافی شد تا جهانگشایی اسکندر را تکمیل کند. او در خصوص سفر اکتشافی خود در دریای عمان و خلیج فارس در قرن چهارم پیش از میلاد، نوشته است که به جزیره کیش رسید.
آریان یکی دیگر از تاریخ نویسهای یونانی است که نام کامتینا را برای کیش انتخاب کرد. او معتقد بود، هنگامیکه نیارخوس مامور سفرهای اکتشافی اسکندر مقدونی به کیش رسید، این جزیره زیبا و تاریخی به دو الهه یونانی به نامهای ونوس و مرکور اختصاص داشت. اهمیت جزیره کیش در طول تاریخ به اندازهای بود که حتی دردورهای از تاریخ ایران، حاکم خلیج فارس در عصر اتابکان فارس این جزیره را سکونتگاه اصلی خود قرار داد. در عصر مغولان نیز کیش اهمیت تجاری خود را در کنار بغداد، شیراز، بحرین و هندوستان حفظ کرد.
غوطه ور در آبهای نیلگون
برپا ماندن شهر باستانی حریره کیش در همان دوران، شاهدی بر این مدعاست. اهمیت مروارید کیش چنان بود که این پدیده طبیعی برگردن همسرامپراتور چین آویخته شد و مارکوپولو در خاطرات سفر خود با مشاهده این گردنبند از ارمغان کیش سخن گفت. آرامش کیش از همان عهد باستان پابرجا ماند تا آنکه پرتغالیها کشتیهای جنگی خود را به طمع در دست گرفتن بازارهای هندوستان، عربستان و ایران به اقیانوس هند فرستادند و به کیش رسیدند.
آنها تا زمان حکومت صفویه نیز در کیش ماندند. با بیرون راندن پرتغالیها توسط دلیران جنوب ایران، کیش به حیات بومیخود ادامه داد تا آنکه در سال 1371 این جزیره نام مروارید خلیج فارس را به خود گرفت از 20 سال پیش تاکنون کیش پرشتاب در مسیر جذب گردشگر حرکت کرد  تا اینکه به مقصد منحصر به فرد گردشگری در مناطق آزاد ایران بدل شد و توانست در کنار اصفهان و شیراز پرچم گردشگری ایران را بالا نگاه دارد.
ساحل نقرهای و هوای پاک
کیش را مروارید خلیج فارس خواندهاند. این نام تنها یک شعار برای این جزیره زیبای جنوبی ایران نیست. کیش را از آن جهت مروارید خلیج فارس نامیدهاند که شنهای سواحل این جزیره جنوبی با مرجانهای دریایی در هم آمیخت و در سراسر کرانههای این جزیره در تابش خورشید همچون نگین شروع به درخشیدن کرد. آب و هوای کیش در چهارفصل ایران مختص به این جزیره است، به گونهای در طول سال ساحل نقرهای و آسمان آبی و آفتاب درخشانش در آبهای نیلی رنگ خلیج فارس هوای پاک و آرامش منحصر به فردی را بر این جزیره حاکم کرده است.
جزیره کیش با برخورداری از پیشینه باستانی شگفتیهای طبیعی خاص خود را نیز دارد. سواحل مرجانی و آبهای شفاف این جزیره چنان فضایی ایجاد کرده که هر گردشگری را شیفته بازدید از آن میکند. در وصف پاکی و تمیزی این جزیره همین بس که آبهای این جزیره همچون شیشه، زیباییها و مرجانهای کف دریا را تا دوردستها نمایان میکند. در وصف دیدنیهای پرشمار جزیره کیش باید به پارک ساحلی مرجان، اسکله تفریحی و پارک دلفینها اشاره کرد.
باغ پرندگان کیش نیز در نوع خود بینظیر است و گونههای بسیار از پرندگان جهان در این پارک که سقف آن با تورهای نامرئی پوشانده شده است، زیست میکنند. اگرعلاقهمند به رانندگی باشید جاده کرانه فرصت خوبی را برای گشت و گذار به دور این جزیره مرجانی فراهم کرده است. حتی اگرهم علاقهای به راندن در جادههای خلوت کیش را نداشته باشید میتوانید با دوچرخه در پیست مخصوص 51کیلومتری دوچرخه سواری کیش برانید و از هوای پاک و سکوت و زیبایی آن بهرهمند شوید.
 غوطه ور در آبهای نیلگون
 
یک بسته تفریحی
کشتی یونانی
تماشای کشتی یونانی در غروب ساحل از دیگر جاذبههای گردشگری شناخته شده در جزیره کیش است. این کشتی اگرچه تاریخی نیست، ولی چنان تصاویر زیبایی از غروب کیش خلق کرده که به تدریج به محلی برای تجمع گردشگران تبدیل شد. سال 1345بود که بومیان جزیره کیش ناگهان با کشتی بزرگی مواجه شدند که در نزدیکی روستای باغو به گل نشسته بود.گفتهمیشود که شاید این کشتی به دلیل مهآلود بودن هوا و نبود فانوس دریایی در ساحل کیش به گل نشسته باشد. این کشتی در سال 1322 درست هنگامیکه ایران درگیر کودتا بود در بندر گلاسکوی اسکاتلند ساخته شد و هنگامیکه به گل نشست در اختیار یونانیها بود و از آن جهت آن را کشتی یونانی لقب دادهاند.
برای بازدید از این کشتی مسئولان مناطق آزاد کیش اقدام به احداث پارک ساحلی کشتی یونانی به مساحت 60 هزار متر مربع و ایجاد آمفیتئاتر، کافه تریا، رستوران ایرانی و لبنانی، غرفههای فروش تنقلات، ایستگاههای کرایه اسکیت، دوچرخه و فروش محصولات ورزشی در محیط پیرامون به گل نشستن کشتی یونانی کردند و بدین ترتیب جاذبهای جدید برای گردشگران ایجاد شد.
 
غوطه ور در آبهای نیلگون ورزشهای آبی
کیش از سالها پیش مرکز ورزشهای آبی ایران نیز بود. غواصی مهمترین شاخه از ورزشهای آبی است که از سالها پیش در کیش دایر و حتی مدارس آموزشی نیز برای آن راهاندازی شد. شگفتیهای زیر آب در جزیره کیش به اندازهای است که گردشگران در آرزوی غواصی در این جزیره در فصول مختلف سال به کیش میروند تا دنیای شفاف زیر آب و مرجانهای رنگارنگ و آبزیان شگفتانگیز این جزیره را از نزدیک مشاهده کنند و لذت ببرند.
غوطه ور در آبهای نیلگون اسکله تفریحی
 اسکله تفریحی مجموعهای است کهامکانات تفریحی از قبیل جت اسکی، قایقهای پدالی (با ظرفیت چهارنفر)، قایقهای ماهیگیری، قایقهای پارویی، سه چرخههای آبی،امکانات غواصی و قایقهای کف شیشهای که گردشکران از آن برای تماشای دنیای شگفتانگیز آبزیان زیبای خلیج فارس استفاده میکنند، در خود جای دادهاست. جدای از مدرسههای غواصی ورزشهای آبی دیگری در کیش وجود دارند که مورد توجه گردشگران هستند. بهترین نقطه برای ورزشهای آبی در کیش مجموعه اسکله تفریحی کیش است که در مجاورت چند مجموعه تفریحی دیگر قرار گرفته است.
در تمامیکلوبهای دریایی و اسکله تفریحی کیش ورزشهای آبی و تفریحی همچون جت اسکی، چترهای پاراسل، بانانا و شاتل، اسکی روی آب، باگی، فلای بورد و اسکوتر دریایی و قایق سواری با قایقهای بادبانی و تندرو عرضه میشود که نرخ آنها از 12 هزار تا 100 هزار تومان است.
غوطه ور در آبهای نیلگون 
جشنوارهها
جزیره کیش مرکز برپایی جشنوارههای گوناگونی است. از جشنوارههای موسیقی گرفته تا جشنوارههای خرید و جشنوارههای ویژه هر فصل، در این جزیره برنامه ریزی و اجرا میشوند . بدین ترتیب بسته سفر به کیش کامل و هیجانانگیز خواهد بود. میتوانید روزها در آبهای خلیج فارس و مراکز تفریحی ساحلی به تفریح بپردازید و عصر هنگام با گشتوگذار در پاساژهای این جزیره محصولات متنوعی خریداری کنید.
کیش دیگر تنها به پارک مشهور دلفینها و باغ پرندگان مشهور نیست و اینک به نقطهای متمرکز از تمامیامکانات گردشگری ایران در جنوب کشور تبدیل شده است. از پیستهای اسکیت روی یخ تا رفتن به اعماق آبهای نیلگون خلیج فارس و همنشینی با آبزیان متنوع این جزیره و تماشای مرجانهای رنگارنگ، همه و همه برای گردشگران فراهم است.
غوطه ور در آبهای نیلگون 
امکانات جزیره
به غیر ازمراکز تفریحی که به آنها اشاره شد، مجموعههای ورزشی بسیاری نیز در کیش راهاندازی شده که خدمات سوارکاری، تنیس، تیراندازی با کمان، اسکیت و اسکواش، فوتبال و ورزشهای رزمیرا به گردشگران و علاقهمندان عرضه میکنند. به شنا هم که علاقهمند باشید علاوه بر استفاده از خدمات استخرهای شنا در جزیره میتوانید سری به مراکز تفکیکشده شنا آقایان و بانوان بزنید و در دریای نیلگون خلیج فارس شنا کنید.
سامانه حمل و نقل
کرایه تاکسی در کیش همچنان گران است،اما تاکسیهای زرد رنگ خطی در این جزیره نرخ معقولتری دارند. نرخ مینی بوس در این جزیره کمترین نرخ کرایه است و برای رفتن به مسیرهای مختلف با مینیبوسهای جزیره تنها پرداخت 900 تومان کافی است. موسسات زیادی در جزیره کیش وجود دارند که میتوانید با مراجعه به آنها به اجاره روزانه خودرو اقدام کنید.
غوطه ور در آبهای نیلگون  اقامت در 60 هتل
سفر به کیش البته چندان ارزان هم نیست،اما نرخ اقامت در این جزیره جنوبی ایران کهامکانات گردشگری و تفریح در آن به وفور فراهم است، نسبت به سفرهای خارجی قابل توجه است. جزیره کیش از آن جزیرههای جنوبی است که توسعه آن برپایه صنعت گردشگری شکل گرفت و به تدریج تبدیل به نقطه تمرکز تاسیسات گردشگری شد.
این جزیرهاما برای گردشگران علاقهمند به خرید نیز نقطه خوبی برای پاساژگردی و خریدهای مختلف است. جدای از آن کیش برای علاقهمندان به خودرو نیز از آن جهت که جزیرهای آزاد محسوب میشود، نقطه مناسبی برای دیدن جدیدترین خودروهای عرضه شده در بازارهای جهانی است که به تعداد زیاد وارد این جزیره شده اند. جزیره کیش در مساحتی حدود 90 کیلومتر مربع دارای بیش از 60 هتل یک تا پنج ستاره است که میتواند در هر فصل سال اقامتگاه خوبی برای گردشگران باشد.
نرخ سفر به کیش با تورهای گردشگری نیز حدود 400 هزار تومان برای پنج روز اقامت در هتلهای این جزیره در فصل تابستان تعیین شده که البته ممکن است براساس سلیقه گردشگرانی که علاقه به سفر با تورهای گردشگری به این جزیره دارند، اندکی کم یا زیاد شود. در هر حال، پیشنهاد ما سفر با تورهای گردشگری به این جزیره زیبا و لذت بردن از تمامیجاذبههای گردشگری مروارید خلیج فارس است.
غوطه ور در آبهای نیلگون پارکهای ساحلی
پارکهای ساحلی در کیش فراوان وجود دارد و به تناسب میل و علاقه بازدیدکنندگان میزبان گردشگران است. پارکهای ساحلی مرجان، میرمهنا، سیمرغ، مرد ماهیگیر و پارک شهر این جزیره با وسعت زیاد میزبان گردشگران است وامکانات خوبی برای چند ساعت استراحت در کنار آرامش دریای جنوبی ایران دارد. اگر به محیط زیست ایران علاقه دارید تماشای لاکپشتهای دریایی در دهانه غربی جزیره را از دست ندهید. میتوانید حتی به محله سفین هم بروید و از تماشای باغ بهشت که نخلستانی تاریخی است بهره مند شوید.
غوطه ور در آبهای نیلگون 
تابستانهای خشک و زمستانهای بهاری
کیش جزیرهای گرم و خشک است و آب و  هوای بیابانی دارد. بنابراین تابستانهای آن طولانی و گرم و زمستانها با آب و هوای مطبوع و ملایم است. کیش جزیرهای کم باران و خشک است و به همین دلیل حتی در دوره باستان نیز مردم جزیره نیاز به حفر قنات داشتند. با این حال در فصل زمستان در برخی روزها رگبارهای پراکنده منجر به جاری شدن سیلاب در جزیره میشود. در تابستان گاه میزان رطوبت و شرجی هوا در جزیره به صد درصد نیز میرسد، در این ماه دمای هوا به بیش از 34 درجه و شرجی آن به 68 درجه میرسد. بنابراین بهترین زمان سفر به جزیره کیش ماههای دی تا فروردین هستند که آب و هوای جزیره مطبوع و ملایم است.
مجموعه جنگلی درخت سبز
علاقهمند به جنگل هم که باشید میتوانید به دره پرتغالیها در کیش و محوطه درخت سبز بروید تا ساعاتی در میان درختان و سبزی جنگل استراحت کنید و از دیدن درخت بزرگ انجیر معابد کیش هم بهره مند شوید. مجموعه درخت سبز کیش درست در مجاورت دو جاذبه گردشگری تاریخی کیش که شهر باستانی حریره و آب انبار سنتی جزیره است قرار دارد. پس با یک تیر چند نشان بزنید و گشت نیمروزی خود را در جزیره به بازدید از محوطه درخت سبز اختصاص بدهید.
غوطه ور در آبهای نیلگون سرزمین آهوان
کیش را به جزیره آهوان نیز میشناسند که تعداد آنها در این جزیره زیبا زیاد است. این جانوران در فاصله بین فرودگاه تا مرکز جزیره پراکنده شده اند. میتوانید آهوان جزیره را در حالی که در گوشه و کنار جزیره در حال استراحت هستند، مشاهده کنید. تعداد آهوان کیش به اندازهای زیاد است که مشاهده آنها تبدیل به یکی از جاذبههای گردشگری طبیعی این جزیره شده است. آهوان کیش البته زندگی مسالمت آمیزی با ساکنان جزیره دارند و برخی گلهها نیز در نزدیکی محل زندگی ساکنان جزیره حضور مییابند.
 غوطه ور در آبهای نیلگون فصل رونق
جزیره کیش اکنون روزهای جشنواره تابستانه خود را پشت سر میگذارد و به همین دلیل نیز نرخ ورود گردشگر به این جزیره زیبا در 15 روز نخست تابستان 17 درصد رشد داشته است. پس اگر این روزها به کیش سفر میکنید بدانید که جمعیت گردشگران داخلی و خارجی این جزیره نیز در فصل تابستان افزایش بیشتری یافته است.
غوطه ور در آبهای نیلگون 
آثار تاریخی
قنات 800 ساله
قنات کیش که اکنون به شهر زیرزمینی کاریز تبدیل شده بیش از 2500 سال قدمت دارد.این قنات آب شیرین قابل شرب ساکنان جزیره را تامین میکرد. قنات کیش که در زمان خود یکی از  شیوههای پیشرفته مهندسی آب بود ، 10 هزار متر مربع وسعت دارد. جالب آنکه در این سالها قنات کیش تغییر کاربری یافته و به دلیل وسعت زیاد آن حتی توانستهاند داخل این شهر زیرزمینی غرفههای فروش صنایعدستی، رستوران سنتی و مدرن، موزه، سالنآمفی تئاتر، سالن کنفرانس و گالریهای هنری ایجاد کنند.
شهر زیرزمینی و باستانی کیش اکنون در عمق 16 متری زمین قرار دارد و تبدیل به جاذبه گردشگری ایران شده است. در بازدید از این قنات زیرزمینی میتوانید تصور کنید که به شهری در عمق دریاها سفر کردهاید که دیواره هایش با صدف و مرجانهای خلیج فارس برپا شدهاند. خاکهای برداشت شده از این قنات حتی جنبه درمانی نیز یافتهاند و در گلدرمانی مورد استفاده قرار میگیرند. شهر زیرزمینی کیش همچنین 15 کیلومتر طول دارد و سه رشته را در خود جای داده است.
غوطه ور در آبهای نیلگون در بافت قدیمیکیش میتوانید به تماشای صیادان بومیو همچنین زندگی روستاییان این جزیره بپردازید. در این نگاه کیش یک سرو گردن از دیگر جزیرههای جنوبی ایران بالاتر است.بنابراین حتی اگر شنا بلد نیستید یا از غواصی هم میترسید میتوانید ساعاتی مهمان قایقهای کف شیشهای جزیره کیش شوید تا بدین ترتیب با بهرهگیری از شفافیت آبهای این جزیره زیبا به دیدار آبزیان کف دریا بنشینید و لذت قایق سواری را هم تجربه کنید.
در بافت قدیمیکیش میتوانید به تماشای صیادان بومیو همچنین زندگی روستاییان این جزیره بپردازید. در این نگاه کیش یک سرو گردن از دیگر جزیرههای جنوبی ایران بالاتر است.بنابراین حتی اگر شنا بلد نیستید یا از غواصی هم میترسید میتوانید ساعاتی مهمان قایقهای کف شیشهای جزیره کیش شوید تا بدین ترتیب با بهرهگیری از شفافیت آبهای این جزیره زیبا به دیدار آبزیان کف دریا بنشینید و لذت قایق سواری را هم تجربه کنید.

برچسب ها

نظرات

پربازدیدترین خبر های تلگرام

پر بازدیدترین ها

خبر های مرتبط

Web Analytics