اردوغان نگرانی غرب درباره خرید اس 400 از روسیه را رد کرد

منبع: tasnimnews
 ۳۷ روز پیش - چهارشنبه, ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ۱۶:۰۰:۰۰ - گزارش محتوای نامناسب
رئیس جمهور ترکیه نگرانی های غرب نسبت به قرارداد خرید سامانه های دفاع موشکی اس 400 از روسیه را رد کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز چهارشنبه نگرانی های مطرخ شده از سوی کشورهای غربی درباره قرارداد خرید سامانه های دفاع موشکی اس 400 از روسیه را رد کرد و گفت: آنکارا به اتخاذ تدابیر امنیتی خودش ادامه خواهد داد.

وی در ادامه تصریح کرد: آنها نادان هستند چرا که ما توافقنامه اس 400 را نهایی کرده ایم. چه انتظاری داشتید، اینکه منتظر شما بمانیم؟ ما تدابیر امنیتی خودمان را اتخاذ می کنیم و این اقدام را ادامه خواهیم داد.

دولت های غربی ابراز نگرانی کرده اند که سامانه های دفاع موشکی اس 400 روسیه هیچ گونه همگرایی با سامانه ناتو نداشته باشد.

اردوغان در ماه جولای گفته بود که قرارداد اس 400 امضا شده ولی به نظر می رسد مسائل مالی این قرارداد هنوز نهایی شده است. رسانه های خبری ترکیه طی هفته جاری به نقل از اردوغان اعلام کردند که او و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مصمم به اجرای این توافقنامه و قرارداد هستند.

جانی مایکل سخنگوی پنتاگون با انتشار بیانیه ای تاکید کرد: ما نگرانی های خود در زمینه خرید احتمالی اس 400 را به مقام های ترکیه اطلاع داده ایم. سامانه دفاع موشکی ناتو همچنان بهترین گزینه برای دفاع از ترکیه در برابر کل تهدیدات در منطقه خواهد بود.

برخی تحلیلگران نسبت به این مساله شک و تردید دارند که ترکیه واقعا بخواهد سامانه های دفاع موشکی اس 400 را از روسیه تحویل بگیرد و شاید این اقدام ترکیه بیشتر یک پیام قاطع برای غرب داشته باشد تا اینکه آنکارا واقعا بخواهد این سامانه های دفاع موشکی روسی را خریداری کند.

برخی تحلیلگران نظامی معتقدند که قرارداد اس 400 هنوز فاصله زیادی از نشانه های مربوط به یک همکاری و اتحاد راهبردی بین روسیه و ترکیه دارد.

این توافقنامه شامل تحویل چهار دستگاه از این سامانه به طرف ترکیه ای به ارزش بیش از دو میلیارد دلار است.

انتهای پیام/


برچسب ها

نظرات

پربازدیدترین خبر های تلگرام

پر بازدیدترین ها

خبر های مرتبط

Web Analytics